Wszystkie prawa zastrzeżone.
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach - TSR (ang. Solution Focus Brief Therapy - SFBT) to nurt terapeutyczny, który rozwija się w Polsce od lat 90.,
a jego terapeuci koncentrują się na "celu", który chce osiągnąć klient oraz na sposobach wprowadzania zmian, które są najbardziej dla niego pomocne.
Owe spojrzenie jest skierowane na "rozwiązania", "wybory", czy pewien "ruchu", a nie na problemy, które skłoniły osobę do szukania terapii.
TSR jest oparty na licznych dowodach empirycznych, które badane są od wczesnych lat 80. Jest to jedno z niewielu podejść w psychoterapii, którego początki były oparte bardziej na doświadczaniu i sprawdzaniu co jest pomocne czy użyteczne klientowi, a nie „oparte o teorii” (link do badań w j. ang. solutionfocused.net).
Założenia: Jednym z ważniejszych postulatów tego nurtu jest to, aby umożliwiał klientom wprowadzanie zmian w swoim życiu w jak najkrótszym czasie. Angielskie Brief oznacza tu zwięzłość czyli innymi słowy - tak szybko jak osoba podejmująca terapię jest "w stanie" pracować nad osiągnieciem oczekiwanego rezultatu. Niektóre osoby wypracowują satysfakcjonujące zmiany w czasie kilku spotkań, a niektórzy potrzebują roku. To kwestia indywidualna.
Innym z ważnych założeń tego nurtu jest koncentracja na "świecie" klienta. Oznacza to, że terapeuta stara się jak najlepiej zrozumieć ten kawałek "rzeczywistości" jaki klient chce pokazać, przyjrzeć się wraz z nim, czy coś jest w nim do zmiany. Terapeuta nie stawia hipotez. Nie diagnozuje. Nie jest "ekspertem" od życia klienta. Nie koncentruje się na problemie. Poprzez rozmowę, techniki, narzędzia stara się koncentrować na kreowaniu nowej pożądanej wizji i konstrukcji rzeczywistości, tym czego chce klient w teraźniejszości i przyszłości, często sięgając po zasoby, mocne strony
i umiejętności klienta. Nie oznacza to, że terapeuta "nigdy" nie wraca do przeszłości. Robi to, ale z uważnością na to, co z tej przeszłości można zabrać do "tu i teraz". Jakie doświadczenia, nowe spojrzenia, zasoby, siły.
Filozofia centralna terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach opiera się na czterech założeniach: Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego. Jeśli coś działa, rób tego więcej. Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. Rób coś innego.
Osoby zgłaszające się po pomoc najczęściej są w momencie ostatniego zdania czyli stoją przed wyzwaniem - Robienia czegoś innego, ale co to miałoby być, często trudno samemu "rozwikłać".